Osmanlı Devleti Hakkında Karanlık Sırlar

1- Osmanlı padişahları, büyük oğlanlarının her şeyi miras aldığı yerlerde geleneksel bir uygulama yapmadılar.  Sonuç olarak, kardeşler bazen tahtı talep ettiler ve imparatorluğun ilk günleri, düşman devletlerine sığındılar gibi iddialar tarafından rahatsız edildi. Fatih Sultan Mehmed Konstantinopolis’i kuşatıldığında amcası surlara karşı savaştı. Başka bir iddia ise fatih sultan mehmed tahtı aldığında, beşikte bulunan bir bebek kardeşi de dahil olmak üzere, onun akrabalarının çoğunu idam ettirdi. O andan itibaren, her yeni padişah tahtını bütün erkek akrabalarını öldürerek almak zorunda kaldı. Genç kardeşi ona merhamet diledi. Fakat o “tek bir cevap bile etmedi” ve oğlan 18 diğer kardeşle birlikte idam edildi. Kanuni Sultan Süleyman, oğlu bir tel örgüyle boğulmuşken, bir perdenin arkasından sessizce izledi

Osmanlı Devleti Hakkında Karanlık Sırlar (1)

2- Osmanlı İmparatorluğu’nun bir prensi, bütün hayatını muhafızlar tarafından sürekli gözlem altında tutularak kafeslere hapsoldu. Hapis genellikle lüks ama sıkı bir şekilde uygulandı ve çoğu prens sıkıntıdan delirdi, ve alkol bağımlılığına maruz kaldı. 

3- Osmanlı Hükümeti, yaşama ve ölümün gücü konularını ele aldı ve onu kullanmaktan korkmadı. Topkapı Sarayı’nın ilk mahkemesi korkunç bir yerdi. Kesilmiş kafaların görüntülendiği iki direk ve uygulayıcıların ellerini yıkaması için özel bir çeşme yer alıyordu. Osmanlılar bir grup cellat yaratmak için hiç uğraşmadılar. Bunun yerine, iş garip bir şekilde, bugün bildiğimiz enfes çiçeklerin çoğunu yaratan saray bahçıvanlarına düştü.  Ancak kraliyet ve yüksek rütbeli yetkililerin kanı dökülmesi yasaklandı, bu nedenle onun yerine boğulmak zorunda kaldılar. Sonuç olarak, baş bahçıvan her zaman büyük, kaslı bir adamdı ve bir anda bir sadrazamı boğazlayabiliyordu.

4- Belki de Topkapı sarayının en korkunç özelliği İmparatorluk Harem’iydi. Bu, çoğunlukla padişahın eşleri ve cariyesi olarak görev yapan köle olarak satın alınanlar veya kaçırılan 2.000 kadından oluşuyordu. derinliklerinde tutulurlardı ve birinin kendisine bakması ani ölüm anlamına geliyordu. Duvarlarında meydana gelen olaylar hakkında çok az bilgi olsa da, haremdeki koşullar muhtemelen değişiyordu. Kanuni Sultan Süleyman, Roxelana adında bir Pole ile çılgınca aşık olmuş, onunla evlenmiş.

Tüm bu maddeler başkalarının ağzından olan efsane veya gerçek maddeler olabilirler. Kesin bir bilgi asla bulunmamaktadır. Teorik bilgiler osmanlı için çoğu yerde bulunmaktadır.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir