Osmanlı Devleti’nde Kullanılan Takvim

Osmanlı devleti kendisinden çok söz ettiren büyük bir imparatorluktur. Gerek yemekleri gerek gelenekleri ile günümüze kadar yıkılsa da izlerini sürdürmüştür. Böylece çoğu yerde sırf osmanlı dönemi yemeklerine ait restorantlar mevcuttur. Bir çok sistemi olduğu bilinen osmanlı devletinin belli bir takvimi de mevcuttu. Para sistemleri nasıl günümüz paralarından farklıysa aynı şekilde takvimleri de şimdikinden oldukça farklıdır. Osmanlı devletinde kullanılan takvimler 3 çeşide ayrılır. bunlar farklı bölümlerde farklı kolaylıklar sağlasın diye kullanılmıştır. Bunlar hicri takvim, rumi takvim, miladi takvimdir.

Hicri takvim: Diğer adı kameri takvimdir. 12 aydan oluşan bir sisteme dayalı takvimdir. Hz. Ömer döneminde düzenlenmiştir ve Hz. Muhammedin mekkeden medineyede hicreti sırasında yani 622 yılı esas başlangıç olarak alınır. osmanlı da ise 1676 yılına kadar kullanılmıştır. Osmanlı döneminde hicri takvim resmi işlerde kullanılmıştır. 12 aydan oluşur ve ayın göründüğü gün yılın başlangıcı olarak kabul edilir. Osmanlıda 1676 yılına kadar kullanılmıştır.

osmanlı devleti takvimleri (2)

Rumi Takvim: Osmanlı devletinde özellikle mali işlerde kolaylık sağlamasından dolayı rumi takvim kullanılmıştır. Hicri takvimde olan senenin en son günü bu takvim ile çakışıp senesinden her yıl 11 gün geriye götürüyordu. bunun önlenmesi üzerine rumi takvim kullanılmaya başlandı. Böylece gün çakışması olayı durdurulmuş oldu. Türkiye cumhuriyetinde de bu takvim kullanılmıştır. Ve rumi takvimin ayları ise ocak, şubat, mart, nisan, mayıs, haziran, temmuz, agustos, eylül, ekim, kasım ve aralıktır.  Türkiye Cumhuriyeti’nde mali yılbaşı uygulaması ise 1 martın yılbaşı kabul edilmesiyle devam etti. Bir yıl bu takvimde 354 gündür. 13 Mart 1840 yılında uygulanmaya başlanmıştır.

Miladi takvim: 1917 yılında osmanlı devletinde rumi takvime ek olarak Miladi takvim de kullanılmaya başlandı.  Bu takvimde güneş yılı esas alınmıştır. 1 yıl 365 gün ve 6 saattır. Diğer adı Gregoryen Takvimi’dir. Başlangıç olarak Hz. İsa’nın doğumu esas alınmıştır. Böylece 1 ocak tarihi başlangıçtır. Romalılar ve Papa XIII. Gregorious sayesinde şekillenmiştir.

Böylece osmanlı devletinde kullanılan takvimlerin belli bölümler için özellikle kullanıldığını biliyoruz. Günümüzde artık miladi takvim kullanılmakta ve 365 gün 6 saat 1 yıldır. Aylar ise rumi takvimle benzerdir. Mali ve resmi demeden türkiye cumhuriyetinde her alanda bu takvim kullanılmaktadır

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir