Osmanlı Takıları

Muhteşem Yüzyıl dizisini bilmeyen yoktur sanırım. Kiminiz tam bir fanı kimimiz de antifanıyız. İtiraf etmem gerekirse ben ikinci gruptayım. Rayting uğruna tarihi gerçeklerin saptırılmasını yanlış buluyorum. Tarihi dizilerin çekilmesine karşı değilim ama objektif olunması taraftarıyım. Farklı ülkelerin tarihi dizilerini seyrediyorum fakat bizimkiler kadar tarihinden nefret eden insanlar görmedim. Israrla bir karalama, kötüleme çabası…

Bu konu çok su götürür ve yazmakla da bitmez! Biz en iyisi asıl konumuza dönelim, Osmanlı Takılarına. Efendim Muhteşem Yüzyıl dizisi tarihi gerçekleri saptırıyor filan ama ülkemizde ve dünyada çok ses getirdi. Şöyle ki dizinin oynadığı gün diğer tv kanalları nal topladı 😀 İnsanlarımız bugün olmaz Hürrem var ya da Hürrem’in şivesiyle Süleman var diyerek plan yapmadılar. Muhteşem Yüzyıl dizisi, konusu ve oyuncuları ile çok sevildi. Tarihi gerçekleri saptırmalarını bir kenara bırakırsak kostümler ve mekanlar konusunda birçok tarihçi tarafından takdir edildiler. Dönemin kıyafetleri, takıları, yemekleri, eğlenceleri günümüz insanları tarafından talep edilmeye başlandı.

tuğra kolye BKLY019 5.49 GR

Genç kızlar, kına gecesi organizasyonunu Osmanlı tarzında yapmaya başladı. Osmanlı kıyafetleri giyildi, Osmanlı takıları takıldı. İkramlar da Osmanlı Mutfağından seçildi. Tuğra yani padişah imzaları her ürün tasarımında kullanıldı. Özellikle aksesuarlarda… Tuğra Yüzük, Tuğra Kolye… Hürrem Sultanı da unutmamak lazım. Hürrem tacı evde nasıl yapılır videoları youtube da rekorlar kırdı. Dizi yayında kaldığı süre boyunca Osmanlı tekrar popüler oldu diyebiliriz. -Gerçi çok kişi dönemi yanlış anladı ama yapacak bir şey yok. Tarih dizilerden değil kitaplardan öğrenilir diyerek bu konuyu tekrar kapatıyorum.- Sadece tv sektörüne değil birçok sektörü hareketlendirdi. Mücevher firmaları Osmanlı Serisi, Hürrem Seri gibi koleksiyonlar yaptılar. Aynı adlı koleksiyonları porselen ya da çarşaf firmaları da çıkardı.

Osmanlı takıları kendi döneminde olduğu gibi eski popülerliğine kavuştu. 2015 yayına girecek olan Kösem Sultan ile devam edeceğini tahmin ediyoruz. Çünkü yine aynı yapım firmasının çalışması olacak. Umarız tarih dizilerden de öğrenilebilir diyeceğimiz bir senaryo olur.

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir