Osmanlı Kıyafetleri İle Londra’da Yarışmak!

İngiltere’de Londra- Brighton arasında yapılan antika araba yarışta, Türk İşadamları Ahmet Öngün ve Cengiz Artam’ın kullandığı Otomobil ve Osmanlı paşa kıyafetleri, yarışın gözdesi oldu. 117’incisi düzenlenen tarihi Veteran Oto Yarışı’na, Klasik Otomobil Kulübü’nün kurucusu olan Ahmet Öngün ile Cengiz Artam, iki silindirli 1904 modern Amerikan imalatı Autocar ile katıldı. İkili, yarışın tek Türk ekibi oldu. Osmanlı kıyafetleri ve fesleriyle tura katılan Türk ekibi başlangıç noktasında ve yol boyunca çok alkış aldı.

Kıyafet tarih profesöründen Hyde Park’da başlayan, 400’ün üzerinde klasik otomobillerin katıldığı turda Türk ekibi Türk bayraklarıyla süslü araba ve kıyafetleriyle yer aldı. Klasik araba tutkunu Öngün ve Artam duydukları mutluluğu dile getirerek, “Osmanlı kıyafetini seçmemizin nedeni o dönem, yani 1904’de İngiltere’ye gelenlerin Osmanlı paşaları olabileceğini düşündük. O tarihlerde kıyafet buydu. Kıyafeti çok özenle yaptırdık. Türkiye’de diktirdik, İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Tarih Profösörü Ethem Erdem kıyafeti bize bütün detayıyla verdi” dedi.

yarışma
Yarış 8 saat sürecek

İngiltere’de 1897’den bu yana yapılan turda yer alan arabaların içinde en eski araç 1899’a ait. Çoğu üstü açık olan araçlar, Londra’da caddelerinden geçerken binlerce kişi de alkışlarıyla yarışmacılara destek verdi. Öngün ve Artam, daha önce Avrupa ve Amerika’da çok sayıda yarışmada yer aldı. Ahmet Öngün, 2011 yılında 1907 yılından beri yapılan Pekin-Paris Rallisi’ne katılan ilk Türk olmuştu. Artam’ın ekibi, 16 bin KM’lik yolu, 1967 model iki kapılı bir Anadol ile yapmış ve kategorisinde ikinci gelmişti. İngiltere’de Sabah başlayan yarış 7-8 saat sürecek.

 

milliyet

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir